صنایع "فرش " و "فرآوری سنگ‌های قیمتی " به صنایع دستی پیوست

تهمینه دانیالی امروز در نشست خبری معاونت هنرهای سنتی و صنایع دستی اظهار داشت: معاونت صنایع دستی در تعامل با وزارت بازرگانی موفق به ورود صنعت فرش در این مجموعه شد، در سال 89 كه سال شكوفایی صنایع دستی خواهد بود، صنعت فرش نیز در كنار ما قرار می‌گیرد.
دانیالی افزود: در مدت زمان سه ماه مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، وزارت بازرگانی و به ویژه مركز ملی فرش به نتیجه مورد نظر در خصوص این ادغام دست پیدا كردند. در این مدت تمامی فرصت‌ها و تهدیدهای ورود صنعت فرش به عرصه صنایع دستی بررسی شد و نگاه‌های تازه‌ای در این عرصه به وجود آمد.
وی با بیان اینكه مباحث مربوط به حوزه فرهنگ و هنر فرش نیز به اندازه بازرگانی آن حائز اهمیت است، گفت: در طول سال های اخیر متأسفانه تنها به موضوعات بازرگانی نگاه ویژه شده و هنر موجود در این تولیدات نادیده گرفته شده است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی كشور افزود: در سال آینده صنعت فرش كشور به انضمام مركز ملی فرش و شركت سهامی فرش ایران به معاونت هنرهای سنتی و صنایع دستی می پیوندد. پس از پیوستن صنعت فرش به مجموعه صنایع دستی و هنرهای سنتی امیدواریم عرصه برای حمایت از فرش‌بافان بیش از پیش فراهم شود.
دانیالی تأكید كرد: نگاه ما بر این است كه با حمایت شخص رئیس جمهور، رئیس سازمان میراث فرهنگی كشور و تمام مسئولان دو حوزه، فرش از مظلومیت فعلی خارج شده و از فراموشی نجات یابد.
معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از انتزاع بخش فرآوری سنگ‌های قیمتی از وزارت صنایع و معادن و پیوستن آن به معاونت صنایع دستی خبر داد و گفت: ما منتظریم سال آینده، این اتفاق رخ دهد و مذاكره‌های آن را كامل انجام داده‌ایم. این كار عقبه‌ای بیش از 10سال دارد و خواسته‌ بسیاری از هنرمندانی بوده است كه در بخش فرآوری سنگ‌های قیمتی فعالیت می‌كنند.
دانیالی افزود: ما در شرایطی از هنرمندان این حوزه برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی حمایت می‌كنیم كه از سوی برخی كشورهای اروپایی تحریم شده‌ایم.
وی به مشاركت این معاونت با مركز امور زنان و خانواده‌ نهاد ریاست جمهوری اشاره كرد و گفت: بر اساس رایزنی‌های انجام‌شده، 650میلیون تومان برای سال 88 و حدود یك‌میلیارد تومان برای سال 89 از سوی این مركز برای بخش آموزش، توانمندسازی و اشتغال‌زایی زنان صنعت‌گر اختصاص می‌یابد. بخشی از این بودجه برای تجهیز كارگاه‌ها، اشتغال‌زایی و فعالیت كارفرمایی با معرفی به وزارت كار اختصاص خواهد یافت.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی كشور درباره اصلاح قوانین گمركی اظهار داشت: چون مخالف قاچاق هستیم، راهكارهای حمایتی را دنبال می‌كنیم. بنابراین در مذاكره‌هایی با گمرك قرار شد، فصل جداگانه‌ای را برای صادرات صنایع دستی در كتاب قوانین گمركی بگنجانند، حتی برنامه داریم، برای حمایت از تولیدات و محصولات كیفی، افراد فعال در حوزه‌ صادرات را برای استفاده از تسهیلات یارانه‌ای به بانك‌ها معرفی كنیم.
دانیالی گفت: معاونت صنایع دستی 19 تفاهم‌نامه با سازمان‌های مختلف دارد كه 8تفاهم‌نامه‌ آن در حال انعقاد است، تفاهم‌نامه‌ای با صندوق مهر امام رضا (ع) برای اعطای تسهیلات با سود 4 درصد در سال 89 امضا شد و 70میلیارد ریال به 30 استان اختصاص یافت و مطمئناً برای سال آینده، این اعتبار تا 50 درصد افزایش دارد.
وی درباره معطلی بسیاری از طرح‌های صنایع دستی در بانك‌ها بدون دریافت تسهیلات، گفت: قفل بودن بانك‌ها ارتباطی به معاونت صنایع دستی ندارد. آنها بر اساس طرح توجیهی این اعتبار را پرداخت می‌كنند. اگر بانكی درخواستی را بازگردانده، به‌دلیل كامل نبودن اطلاعات آن است. بنابراین ما دوره‌های آموزشی را برای تكمیل و تهیه‌ طرح‌های توجیهی برای هنرمندان صنایع دستی برگزار می‌كنیم تا آن‌ها مشكلات این بخش را رفع كنند.
وی در پاسخ به خبرنگار فارس درباره ارائه سهام عدالت به هنرمندان صنایع دستی اظهار داشت: طرح‌های سهام عدالت و بسیج هنرمندان صنایع دستی باید تأمین اعتبار شوند، بنابر این وقتی این اتفاق افتاد، خبر آن را منتشر می‌كنیم.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی كشور گفت: حدود 400 مكان تاریخی برای برپایی بازارچه‌های صنایع دستی در سال 89 اختصاص می‌یابد.
دانیالی درباره برنامه‌های نوروز 89 نیز به تعامل با استان‌ها برای راه‌اندازی بازارچه‌های موقت صنایع دستی در 270 نقطه در كشوراشاره كرد و گفت: حدود یك‌هزار و 700 غرفه در دو سالن بزرگ و 20 كارگاه همراه 26 سیاه‌چادر و آلاچیق، صنایع دستی ایران را ارائه می‌كنند.
وی افزود: رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در نوروز امسال، برای یك‌هزار و 100 هنرمند و تولیدكننده صنایع دستی پیام تبریك و هدیه‌ای برای تقدیر از آن‌ها می‌فرستد. 20 خرداد سال آینده نیز همزمان با روز جهانی صنایع دستی، 30 هنرمند برجسته تقدیر می‌شوند.
یحیی رحمتی، مدیر كل اداره آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی نیز در این نشست گفت: 7 ‌میلیارد و 400میلیون تومان برای تجهیز كارگاه‌های صنایع دستی كه قرار است، دوره‌های آموزشی در آن‌ها برگزار شود، اختصاص یافته است. این اتفاق به ‌دنبال نظرسنجی‌های انجام‌شده از هنرآموزانی بود كه اطلاعات آن‌ها در بانك جامع اطلاعاتی صنایع دستی ثبت شده است و براساس آن، 89 درصد هنرمندان به‌شیوه‌ استادشاگردی آموزش‌ها را فرا گرفته‌اند.
وی افزود: طی 9 ماه گذشته، 24هزار و 171 مجوز صادر شده است؛ 16هزار و 397 مورد برای كارگاه‌های صنایع دستی، 41 مجوز اعلامیه‌ تأسیس و 125 پروانه تولید صادر شده است.
مدیر كل اداره آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی اظهار داشت: 8 رشته‌ نساجی لرستان، گلیم آستارا، خوس‌بافی بندرعباس، سوزن‌دوزی تركمن، شعربافی كاشان، ورنی اردبیل و شیركی‌پیچ كرمان مستندنگاری شده‌اند.
رحمتی از ارائه طرح‌های بسته‌بندی 7 محصول صنایع دستی پس از تعطیلات نوروز 89 خبر داد.
وی افزود: برای اجرای طرح بهینه‌سازی و استانداردسازی بدنه‌ سفالینه‌های سرامیك، سفال و لعاب ایران، یك‌ میلیارد ریال اختصاص یافته و این طرح به‌ صورت پایلوت در همدان در حال اجراست.

منبع:فارس
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : دوشنبه 24 اسفند 1388 | نظرات ( ) |
دسته بندی : فرهنگی هنری ، برچسب ها : فرش ،سنگهای قیمتی ،صنایع دستی ،وزارت بازرگانی ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic