به زودی موبایل‌های لب خوان ارائه خواهد شد

به زودی موبایل‌های لب خوان ارائه خواهد شد

به زودی تکنولوژی جدید شما از از مزاحمت افرادی که با صدای بلند در تاکسی‌ها و وسایل نقلیه عمومی با موبایل خود صحبت می‌کنند رهایی می‌بخشد.

دانشمندان در حال ساخت موبایل‌هایی هستند که به صاحبانشان این امکان را می‌دهد که بدون صحبت کردن اقدام به برقراری ارتباط با دیگران کنند.این تکنولوژی از سیگنال‌های الکتریکی کوچکی استفاده می‌کنند که توسط عضلات بدن و در هنگام صحبت کردن به وجود می‌آیند.
این تجهیزات می‌توانند این پالس‌های الکتریکی را دریافت کرده و حتی زمانی که فرد صحبت کننده با تلفن همراه ، هیچ صدایی از خود تولید نمی‌کند کلمات مورد نظر فرد را در گوشی طرف مقابل تولید کند.
پروفسور تانجا ساتز از موسسه تکنولوژی کارلسروش در این باره به بی بی سی گفت : یک روز من در حال سفر با قطار بودم و شخصی که در کنار من نشسته بود به طور مداوم و با صدای بلند مشغول صحبت کردن با تلفن همراه خود بود.آن‌جا بود که من با خود گفتم باید بتوانم این شیوه را تغییر بدهم.

ما این شیوه جدید را ارتباط ساکت نام‌گذاری کرده ایم.
این وسیله جدید که در نمایشگاه الکترونیک سبیت واقع در آلمان به نمایش گذاشته شده است بر اساس تکنیکی به نام الکترومیوگرافی کار می‌کند که در طی آن سیگنال‌های الکترونیکی حاصل از ماهیچه‌ها توسط دستگاه‌های خاصی آشکار می‌شود.
این تکنیک در ابتدا برای تشخیص بعضی از بیماری‌ها مانند آسیب‌های عصبی به کار می‌رفت ، اما امروزه ما سعی کردیم از آن در ارتباط انسان‌ها با یکدیگر استفاده کنیم.
این دستگاه از 9 الکترود تشکیل شده است که روی صورت فرد متصل می‌شوند.
پروفسور شالتز در این باره توضیح داد : این الکترودها از حرکات عضلاتی که شما در صحبت کردن به کار می‌برید استفاده کرده و سیگنال‌های مورد نظر را دریافت می‌کند.این‌ها عضلاتی هستند که شما برای صحبت کردن به آن‌ها نیاز دارید.
این سیگنال‌ها سپس به یک دستگاه متصل می‌شوند که آن‌ها را ذخیره کرده و سپس از طریق بلوتوث به یک لپ‌تاپ می‌فرستد.سپس توسط نرم‌افزار خاصی این سیگنال‌ها به متن تبدیل شده و می‌توان آن‌ها را تلفظ کرد.
پروفسور شالتز در این باره گفت : به زودی تمام این دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای در داخل گوشی‌های تلفن همراه فشرده خواهند شد و می‌توانند به سرعت حرکات صورت شما را بدون نیاز به تولید صدا تفسیر کرده و برای فرد مقابل ارسال کنند.
البته از این دستگاه می‌توان برای کمک به افرادی که قابلیت تکلم خود را به دلیل بیماری یا تصادف از دست داده اند نیز استفاده کرد.هم‌چنین می‌توان برای ترجمه هم‌زمان نیز آن‌هارا مورد استفاده قرار داد ، به این صورت که شما با زبان مادری خود با تلفن همراه استفاده می‌کنید و فرد مقابل شما که ممکن است از یک کشور دیگر باشد ، به طور هم‌زمان صدای ترجمه شده شما را می‌شنود.

منبع:خبر آنلاین
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : دوشنبه 24 اسفند 1388 | نظرات ( ) |
دسته بندی : علمی ، فناوری اطلاعات ، برچسب ها : موبایل لب خوان ،تکنولوژی ،سیگنال های الکتریکی ،ارتباط ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات