داریوش هخامنشی به چاپ پنجم رسید

داریوش هخامنشی به چاپ پنجم رسید

نگاهی به کتاب «داریوش هخامنشی»

داریوش یکم پسر ویشتاسپ، سومین پادشاه هخامنشی است. وی با کمک دیگر نجبای پارسی با کشتن گئومات مغ که به عنوان بردیا فرزند کوروش بزرگ بر تخت نشسته بود سلطنت را به خاندان هخامنشی بازگرداند. پس از آن به فرونشاندن شورش‌های داخلی پرداخت. نظام شاهنشاهی را استحکام بخشید و سرزمین‌هایی چند به شاهنشاهی الحاق کرد. آغاز ساخت پارسه (تخت جمشید) در زمان پادشاهی او بود. از دیگر کارهای او حفر ترعه‌ای بود که دریای سرخ را به رود نیل و از آن طریق به دریای مدیترانه پیوند می‌داد. مقبره او در دل کوه رحمت در مکانی به نام نقش رستم در مرودشت فارس (نزدیک شیراز) است. شهرت او در غرب به خاطر وقوع نبرد ناموفق ایرانیان با یونانیان در مکانی به نام ماراتن، در زمان اوست.

درباره‌ داریوش اول که زمان او را چه بسا بتوان از مهم‌ترین و اثرگزارترین دوران‌های تاریخی ایران گمان برد، کتاب‌های پراکنده‌ای در دسترس پژوهندگان فارسی زبان وجود دارد. هر چند همه‌ آن‌ها از دید پژوهشی ارزش یکسانی ندارند، اما راه‌گشای خوانندگان برای فهم و درک رویدادهای تاریخ پادشاهی داریوش خواهند بود.

البته بازنگری آن رویدادها، به دلیل گستردگی و فراوانی‌شان، برای خواننده غیر متخصص دشوار خواهد بود. برای نمونه آن‌چه که در ابتدای پادشاهی داریوش پیش آمد و به رویارویی پر شمار او با لشکریان شورشی منجر شد، خواننده را در دریافت پیاپی رویدادها و تعیین سالشمار آن‌ها به دشواری می‌افکند. مهم‌ترین کتاب‌ها و پژوهش‌هایی درباره تاریخ داریوش هخامنشی وجود دارد که قابل دسترس‌اند و درونمایه آن‌ها دربردارنده آگاهی‌هایی است که روشنی‌هایی بر تاریخ ایران در زمان شهریاری داریوش بزرگ می‌افکنند.

این کتاب به پادشاهی داریوش اول هخامنشی و رخدادهای عصر او، که یکی از درخشان‌ترین دوران‌های تاریخ و تمدن ایران باستان است، می پردازد. نویسنده با استفاده از کتاب تاریخ هرودت به تاریخ هخامنشیان پیش از به قدرت رسیدن داریوش می‌پردازد. سپس ماجرای بردیای دروغین (گئومات مغ) و نحوه‌ به قدرت رسیدن داریوش با کمک بزرگان پارسی را بیان می‌کند.

سرکوب مخالفان توسط داریوش و نقد این مساله در کتیبه‌ بیستون موضوع فصل بعدی است. دستور داریوش برای ساختن پایتختی جدید به نام پارسه (تخت جمشید) رفتن به مصر و اقداماتی چون حفر ترعه‌ سوئز برای سهولت در امر رفت و آمد و بازرگانی از دیگر مطالب کتاب به شمار می‌رود.

فصلی دیگر به حمله‌ نظامی داریوش به اروپا و نبرد در یونان (نبرد ماراتن) اختصاص دارد. در انتها نیز جنبه‌های مختلف تمدنی هخامنشیان همچنین سازمان اداری و اقتصادی آن‌ها، ساتراپی‌ها (ایالت‌ها)، ایجاد راه‌ها و چاپارخانه‌ها و... بررسی می‌شود.

تاریخ هرودوت، پیش ازداریوش، سلطنت داریوش، بیستون، تخت جمشید، داریوش درمصر، نبردماراتن، هخامنشیان و... از بخش‌های مختلف این کتاب تاریخی به‌شمار می‌رود.


به گزارش ایبنا، ناشران کتاب‌های تاریخی هفته گذشته 83 عنوان کتاب در حوزه تاریخ و جغرافیا منتشر کرده‌اند. در بین آثار منتشر شده، 74 عنوان تألیف و 9 عنوان ترجمه مشاهده می‌شوند. همچنین 52 عنوان کتاب چاپ نخست و 31 عنوان تجدید چاپ بوده و 74 عنوان این کتاب‌ها در تهران و 9 عنوان در شهرستان منتشر شده‌اند. شمارگان متوسط این کتاب‌ها 2881 و متوسط صفحات آن 306 صفحه بوده است.

«آتش بر فراز تبریز»، «آژانس یهود»، «ازبکستان»، «اماکن مقدسه در سفرنامه‌ها»، «بابک خرمدین: دلاور آذربایجان»، «پادشاهی ماد»، «تاریخ ایران باستان»، «تاریخ جهانگشای جوینی در آیینه جامع»، «تاریخ هخامنشی: از نگاه مسافران»، «ترکمنستان»، «تمدن ساسانی»، «جاذبه‌های گردشگری شرق تهران»، «شور شیدایی»، «زامبیا»، «دهق و روستاهای بخش مهردشت»، «سوریه»، «شرح جامع ماد و هخامنشی، پارت و ساسانی»، «سیمای تاریخ و فرهنگ زواره»، «شناسنامه فرهنگی آفریقای جنوبی»، «شهرستان آستانه اشرفیه در مسیر توسعه»، «گیلان در یک نگاه»، «لهستان» و... عناوین کتاب‌های منتشر شده در هفته گذشته است.

منبع:خبر آنلاین
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : دوشنبه 24 اسفند 1388 | نظرات ( ) |
دسته بندی : فرهنگی هنری ، برچسب ها : کتاب ،داریوش هخامنشی ،پادشاه ،ناشر ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات