كلاهبرداری دیجیتال در عصر اینترنت

امروزه با گسترش كارت‌های الكترونیك و فرایندهای كسب و كار الكترونیك در ایران، شیوه‌های جدیدی از كلاهبرداری الكترونیكی نیز در میان افراد سودجو و بزهكار رایج شده است. سرقت رمز كارت‌های بانكی و دستكاری در حساب‌های بانكی از طریق اینترنت و تلفن‌همراه و اخاذی از شهروندان با شیوه‌های فریبنده از این جمله است.
یكی از روش‌های بسیار رایج در كلاهبرداری‌های اینترنتی، ارسال ای‌میل‌هایی تحت عنوان برنده شدن در قرعه‌كشی شركت‌های معروف و تلاش برای دریافت مبالغی جهت ترخیص جایزه یا اعزام فرد به كشوری خارجی برای دریافت جایزه مذكور است. در برخی موارد نیز ارسال‌كننده ایمیل خود را بازمانده یك ثروتمند آفریقایی معرفی كرده و خواستار تقسیم میراث كلان خود با شما می‌شود. در انتهای ماجرا نیز او بعد از كلی رد و بدل كردن ای‌میل و ارسال دعوتنامه و حتی بلیت هواپیما، خواستار دریافت مبلغی به عناوین مختلف شده و از همین مرحله است كه درصورت گول‌زدن قربانی، دیگر اثری از او یافت نمی‌شود.

تبلیغات این روزهای بانك مركزی برای آموزش نحوه حفاظت از رمز كارت بانكی و اطلاعیه چندی پیش پلیس در مورد جرایم رایانه‌ای و اینترنتی را نیز می‌توان در همین زمره تلقی كرد.
همچنین آن‌طور كه نوكیا در ایران خبر داده. تعدادی از كاربران ایرانی نیز در معرض كلاهبرداری الكترونیك قرار گرفته‌اند. به همین جهت این برند تلفن همراه نسبت به سوءاستفاده و اخاذی از مصرف‌كنندگان تحت نام این شركت در ایران هشدار داده است.
به تازگی پیغامی ظاهرا از طرف نوكیا به مصرف‌كنندگان ایرانی فرستاده می‌شود با این مضمون كه "شما برنده مقادیر زیادی دلار/پوند/یورو شده‌اید و برای دریافت آن می‌بایست شماره حساب بانكی خود را در اختیار ما قرار دهید. " نوكیا ضمن رد ادعای اینگونه پیغام‌ها كه اخیراً در قالب برنامه‌های بخت‌آزمایی و تبلیغاتی به ظاهر مربوط به نوكیا از طریق ای‌میل یا SMS ارسال می‌شوند، گفته كه این شركت هیچ‌گونه برنامه تبلیغاتی مشابهی را تاكنون آغاز نكرده و هرگونه ارتباطی را با فرستنده این پیام‌ها رد می‌كند.
به نظر می‌رسد بهترین عكس‌العمل در برابر چنین پیام‌های مشكوكی این است كه درصورت دریافت چنین پیام‌هایی به آنها جواب نداده و آنها را نیز برای دیگران نفرستید چراكه با پاسخ به این پیام‌ها و فرستادن اطلاعات درخواستی ممكن است اطلاعات شما مورد سوءاستفاده قرار گیرد. بهترین اقدام، حذف آنها از میان پیغام‌هایتان و عدم‌پاسخ‌دهی به آنهاست. ضمناً كاربران ایرانی درصورت دریافت چنین پیام‌هایی می‌توانند مراتب را به مراجع ذی‌ربط قانونی اطلاع دهند. با توجه به تصویب و ابلاغ قانون مبارزه با جرایم رایانه‌ای و اینترنتی، می‌توان متخلفین را تحت پیگرد قانونی قرار داد.

منبع:فارس
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : پنجشنبه 27 اسفند 1388 | نظرات ( ) |
دسته بندی : اجتماعی ، گزارش ، برچسب ها : کلاهبرداری ،کارت های الترونیک ،سرقت رمز ،حسابهای بانکی ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات