استفاده از پشه‌ها برای واکسیناسیون انسان !

استفاده از پشه‌ها برای واکسیناسیون انسان !

دانشمندان توانستند تغییرات با استفاده از مهندسی ژنتیک پشه‌ها را طوری تغییر دهند که در هنگام نیش زدن بدن انسان را واکسینه کنند.

دانشمندان توانستند با استفاده از مهندسی ژنتیک پشه‌ها را طوری تغییر دهند که در هنگام نیش زدن بدن انسان را واکسینه کنند.
کارشناسان معتقدند این واکسن‌های پرنده به زودی می‌توانند به عنوان یک راه حل اساسی برای مبارزه با مالاریا مورد استفاده قرار بگیرند.در این روش غده‌های بزاقی پشه‌های آنوفل تغییر پیدا کرده اند.
دانشمندان ژاپنی توانستند یک حشره را به شکلی از لحاظ ژنتیکی تغییر دهند که بتواند یک پروتئین واکسیناسیون طبیعی در بزاق خود تولید کرده و در هنگام نیش زدن وارد جریان خون انسان کند.

این پشه می‌تواند واکسنی بر ضد Leishmania که یک بیماری انگلی خطرناک است و توسط نوعی از پشه‌ها منتقل می شود با خود حمل کنند.عفونت Leishmania می‌تواند منجر به زخم‌های دردناک ، تب ، کاهش وزن و نابودی کبد انسان شود.
دانشمندان آزمایشاتی روی موش‌ها انجام دادند و متوجه شدند موش‌هایی که توسط این پشه‌ها گزیده شده اند ، آنتی‌بادی‌هایی در درون بدن خود ساخته و در برابر این بیماری ایمنی سازی شده اند.
پروفسور شیگتو یوشیدا از دانشگاه جیچی در ژاپن در این باره گفت : استفاده از پشه‌ها می‌توانند مانند واکسیناسیون معمولی انسان‌ها را در برابر بیماری‌ها ایمن کند ، با این تفاوت که این روش هیچ درد و هزینه‌ ای در بر ندارد.علاوه بر آن تداوم نیش زدن‌ها می‌تواند یک ایمنی طولانی مدت در بدن انسان به وجود آورده و ایمنی بدن را برای تمام عمر در برابر بیماری‌ها به طور طبیعی بالا نگه دارد.به این ترتیب از پشه‌ها می‌توان به جای انتقال عوامل بیماری‌زا ، برای واکسیناسیون انسان استفاده کرد.
دانشمندان در حال کار روی یک روش واکسیناسیون بسیار موثرتر برای مبارزه با بیماری مالاریا هستند.شاید بتوان از این روش برای واکسیناسیون بر ضد بیماری مالاریا استفاده کرد و جان بسیاری را از مرگ نجات داد.
بیماری مالاریا سالانه بین یک تا دو میلیون نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می‌کشاند که مهم‌ترین قربانیان آن را کودکان آفریقایی تشکیل می‌دهند.
این بیماری توسط یک انگل تک سلولی و توسط پشه آنوفل منتقل می‌شود.
دانشمندان تا کنون از چند روش ژنتیکی برای مبارزه با این بیماری استفاده کرده اند.برای مثال در یک روش آن‌ها سعی کردند پشه‌های نر را به روش ژنتیکی غیر بارور کنند.

 
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : جمعه 28 اسفند 1388 | نظرات ( ) |
دسته بندی : اجتماعی ، علمی ، برچسب ها : واکسیناسیون ،پشه ،مالاریا ،دانشمندان ،نیش زدن ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات