نوروزی خوانی چیست و خواستگاهش كجاست؟

 ارزش و زیبایی كار نوروزی خوان‌ها به پوشش رنگین و چشمگیر و چهره‌های سیاه و صورتك بازی‌های مسخره و خنده‌آور آن‌هاست كه با نواختن ساز و رقص‌های تند و خواندن اشعار هجو آلود و بدیهه‌گویی و مناسب خوانی با لهجه و لحنی شیرین همراه می‌شود.اشعار و ترانه‌های این دسته‌ها در حوزه ادبیات عامه قرار می‌گیرد و بسته به جغرافیا و آداب و رسوم هر منطقه، اشعار و ترانه‌های بومی و محلی تغییر می‌كنند.
در واقع نوروزی خوانی نمایشی است مركب از شعر، موسیقی، آواز و نمایش كه می‌توان آن را به كارناوالی از جشن و شادمانی تشبیه كرد. آن‌ها در اشعار خود كه با نواختن ساز و پاسخ هم خوانان همراه می‌شد ساكنان شهر یا روستا را به دادن عیدی دعوت می‌كردند.
نوع صدا، اشعار و ترانه‌ها و رنگ سرخ و آتش همه نمادهایی از تولد دوباره طبیعت و یاد آور اسطوره‌های باستانی است.

در شهرستان‌ها و روستاها اجرای نوروزی خوانی با همّت نوروزی‌خوانان دوره گردی انجام می‌پذیرد كه اشعاری حفظی یا بداهه را در ستایش خدا و سپس در مدح امامان شیعه آواز سر می‌دهند. این اشعار بیشتر بصورت ترجیع بند و توسط یك یا چند شخص همزمان خوانده می‌شود.
نوروزی‌خوان‌ها معمولاً در شب حركت می‌كنند و فانوس و چماق به همراه دارند. از فانوس برای دیدن و از چماق برای زدن حیواناتی نظیر سگ و شغال استفاده می‌كردند و از محله‌ای به محله دیگر سر می‌زدند.
نوروزی‌خوان‌ها جلوی هر خانه شعرهایی برای خوشامد صاحبخانه می‌خواندند . مثلاً دعا می‌كردند پسرهای خانه داماد شوند و روزی و سعادت و نیكبختی برای اهل خانه آرزو می‌كردند و صاحبخانه هم با هدیه‌ای مانند تخم مرغ، برنج، شیرینی، پول و ... نوروز خوان‌ها را راهی می‌كردند.
گروه نوروزی خوان‌ها معمولاً ازسه نفر تشكیل می‌شود كه یكی از آن‌ها سر خوان است و بیشتر شعر نوروز و نوسال را كه اینطور شروع می‌شود می‌خواند:
" فصل بهاران آمده / گل در گلستان آمده / مژده دهید ای دوستان / نوروز سلطان آمده "
و دو نفر دیگر هم شعر را تكرار می‌كردند. یكی از آن ‌هاكوله‌باری بر دوش داشت كه هدایای مردم را در آن جمع آوری می‌كرد و به هر صاحبخانه شاخه‌ای از شمشادهایی كه همراه داشت با دعایی نثار می‌كرد.
امروزه نوروزی خوانی بخش مهمی از موسیقی آئینی و مذهبی گیلان و مازندران به شمار می‌رود و در مناطق مختلف با اسامی گوناگونی همچون نوروز نوسال، امام خوانی، بهار خوانی، نوروزنامه و ... شهرت دارد.

منبع:فارس
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : یکشنبه 1 فروردین 1389 | نظرات ( ) |
دسته بندی : اجتماعی ، فرهنگی هنری ، گزارش ، برچسب ها : نوروزی خوانی ،آداب و رسوم ،بهار ،شعر ،بداهه گویی ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات