شکست «درباره الی» / «مادر» فاتح جوایز فیلم آسیا شد

شکست «درباره الی» / «مادر» فاتح جوایز فیلم آسیا شد

تریلر معمایی «مادر» به کارگردانی بونگ جون - هو از کره جنوبی در چهارمین دوره جوایز فیلم آسیا برنده سه جایزه شد.

 مراسم جوایز فیلم آسیا سال 2010 دوشنبه شب در مرکز اجلاس و نمایشگاه هنگ کنگ برگزار شد و فیلم «مادر» که در شش بخش نامزد دریافت جایزه بود، جایزه بهترین فیلم را دریافت کرد.

این فیلم که به نمایندگی از کره جنوبی در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی ‌زبان اسکار هشتاد و دوم حضور داشت، جوایز بهترین بازیگر زن (کیم‌ های- جا) و بهترین فیلمنامه‌نویس (بونگ جون - هو و پارک ایون-کیو) را هم برد.

کیم های - جا بازیگر قدیمی سینمای کره‌جنوبی در فیلم «مادر» نقش مادری روستایی را بازی می‌کند که وقتی پسرش که عقب‌مانده ذهنی است، به قتل یک دختر دبیرستانی متهم می‌شود، با ناامیدی می‌کوشد بی‌گناهی او را ثابت کند.

این فیلم اولین بار در جشنواره کن به نمایش درآمد. لو چوان برای فیلم چینی «شهر زندگی و مرگ» درباره جنایات ژاپنی‌ها در جنگ جهانی دوم جایزه بهترین کارگردان را گرفت.

اصغر فرهادی («درباره الی»)، بونگ جون-هو («مادر»)، بریلانته مندوزا («لولا») و سونو سیون («ابراز عشق») دیگر رقبای بخش بهترین کارگردان بودند. فرهادی در بخش بهترین فیلمنامه‌نویس نیز نامزد دریافت جایزه بود.

«شهر زندگی و مرگ» همچنین جایزه بهترین فیلمبردار (کائو یو) را دریافت کرد.

وانگ زوکی برای حضور در نقش یک تاجر در چین سلطنتی در فیلم «محافظان و آدمکشان» جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد و نیکلاس سه، ستاره پاپ هنگ کنگی هم برای بازی در این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل را برد.

«محافظان و آدمکشان» به کارگردانی تدی چان تولید مشترک هنگ کنگ و چین است. این فیلم در شش بخش بخت دریافت جایزه را داشت.

وای یینگ‌-‌هانگ از هنگ کنگ برای بازی در نقش یک مادر تنها در فیلم «در انتهای سپیده‌دم» جایزه بهترین بازیگر زن مکمل را گرفت. جایزه بهترین بازیگر تازه‌کار هم به نگ منگ-هوی برای بازی در این فیلم اعطاء شد که تولید مشترک کره جنوبی، مالزی و هنگ کنگ است.

یی زئون-هیونگ برای تریلر خون‌آشامی «عطش» ساخته پارک چان-ووک از کره جنوبی جایزه بهترین جلوه‌های ویژه تصویری را دریافت کرد. آلن-پاسکال هوسیو و پاتریک دشن و لی تیان-جو برای فیلم تایوانی «چهره» برنده جایزه بهترین طراح صحنه شدند.

لو تا-یو برای فیلم هنگ کنگی «انتقام» برنده جایزه بهترین آهنگساز شد و جایزه بهترین تدوین‌گر به لی چاتامتیکول برای فیلم مالزیایی Karaoke اعطاء شد.

آمیتاب باچان فوق ستاره سینمای هند جایزه یک عمر دستاورد چهارمین جوایز فیلم آسیا را دریافت کرد و جایزه نقش چشمگیر در سینمای آسیا به ژانگ ییمو فیلمساز افسانه‌ای چینی رسید. جان وو فیلمساز هنگ کنگی هم جایزه کارگردان فیلم‌های پرفروش را گرفت.     

تونی لیونگ کار-فای بازیگر هنگ‌کنگی رئیس هیئت داوران چهارمین دوره جوایز فیلم آسیا بود و 13 داور دیگر او را همراهی کردند.

امسال در مجموع 37 فیلم آسیایی در 14 بخش برای دریافت جوایز فیلم آسیا رقابت داشتند. جامعه جشنواره بین‌المللی فیلم هنگ کنگ برگزارکننده این جوایز است.

منبع:خبر آنلاین
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : پنجشنبه 5 فروردین 1389 | نظرات ( ) |
دسته بندی : فرهنگی هنری ، برچسب ها : فیلم ،سینما ،درباره الی ،مادر ،فیلم آسیا ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic