آیا شما از عنکبوت ، سوسک یا ارتفاع می‌ترسید؟ با یک تزریق ساده خوب می‌شوید

آیا شما از عنکبوت ، سوسک یا ارتفاع می‌ترسید؟ با یک تزریق ساده خوب می‌شوید

دانشمندان ادعا کردند با یک تزریق ساده می‌توانند ترس از ارتفاع ، مار ، کوسه یا عنکبوت را در انسان‌ها درمان کنند.

یک تیم تحقیقاتی متوجه شدند که می‌توانند مغز را دوباره برنامه ریزی کرد تا بتوانند با بعضی از ترس‌های پایه خود غلبه کند.
این دانشمندان معتقدند به دلیل آن‌که ترس عادتی است که آموخته می‌شود ، می‌توان با از کار انداختن قسمت‌هایی از مغز که این احساس ترس را در انسان به وجود می‌آورد برای همیشه این احساس منفی را از بین برد.روش انجام این کار نیز بسیار ساده است و فقط با کمک یک تزریق انجام می‌شود.
آزمایشات اولیه نشان داده است که ماهی‌های قرمزی که یک دوز داروی لیدوکائین دریافت کرده اند دیگر از چیزی نمی‌ترسند.
محققان ژاپنی که نتایج تحقیقات خود را در نشریه BioMed و در مورد عملکردهای رفتاری و مغزی به چاپ رسانده اند می‌گویند : ترس‌های مزمن می‌تواند زندگی بسیاری از انسان‌ها را دچار مشکل کند.بسیاری از انسان‌ها به دلیل این ترس‌ها قادر به انجام بعضی از کارهای روزانه خود نیستند.
پروفسور ماسایوکی یوشیدا از دانشگاه هیروشیما در این باره گفت : نتایج این تحقیقات بسیار برای ما جالب بود.به این ترتیب روزی خواهد آمد که دیگر ترس‌های بی‌مورد در زندگی هیچ کس وجود نخواهد داشت.
تصور کنید که ترس شما از عنکبوت ، ارتفاع یا پرواز فقط می‌تواند با کمک یک تزریق ساده درمان شود.تحقیقات ما نشان می‌دهد این موضوع کاملا امکان پذیر است و در آینده نزدیک دانشمندان به این خواسته دست پیدا می‌کنند.
پروفسور یوشیدا تحقیقاتی را روی "سربلوم" انجام داده است که تصور می‌شود در بروز ترس در انسان‌ها و ماهی‌های قرمز موثر است.

برای انجام این تحقیقات پروفسور یوشیدا به ماهی‌های قرمز آموزش داد که از نوری که به چشم‌هایشان تابیده می‌شود بترسند.برای این کار ، هر زمان که نوری به سمت این ماهی‌ها تابیده می‌شد شوک الکتریکی با ولتاژ پایین نیز به ماهی‌ها داده می‌‌شد تا در ماهی‌ها احساس ترس را به وجود بیاورند.
بعد از مدتی این ماهی‌ها دچار ترس از نور شدند و حتی بدون دادن ولتاژ الکتریکی نیز از خود واکنش نشان دادند.
اما بعد از تزریق یک ماده بی حسی موضعی مشهور به نام لیدوکائین به بدن این ماهی‌ها احساس ترس در آن‌ها از بین رفت.
پروفسور یوشیدا در این باره گفت : به دلیل آن‌که مغز ماهی‌های قرمز بسیار شبیه به مغز پستانداران مانند انسان است ، امیدهای زیادی وجود دارد که پروسه بیولوژیکی و شیمیایی این آزمایش کشف شده و روی انسان‌ها هم با موفقیت اجرا شود.
البته از بین رفتن ترس در ماهی‌ها پس از تزریق لیدوکائین موقتی بود و بعد از مدتی با از بین رفتن اثر این دارو دوباره احساس ترس به این ماهی‌ها بازگشت.
پروفسور یوشیدا گفت : البته می‌توان انسان‌ها را آموزش داد تا بتوانند با ترس‌هایی که بسیاری از آن‌ها از دوران کودکی سرچشمه گرفته است مقابله کنند.

منبع:خبر آنلاین
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : پنجشنبه 5 فروردین 1389 | نظرات ( ) |
دسته بندی : اجتماعی ، علمی ، برچسب ها : دانشمندان ،احساس ترس ،آموزش ،تحقیقات ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic