تعیین ارزش كالاهای وارداتی آنلاین انجام می‌شود

به نقل از روابط عمومی گمرك ایران، با راه‌اندازی این سیستم، تعیین ارزش كالاها در گمرك به صورت آنلاین انجام خواهد شد و مشكلات مربوط به برخی مغایرت‌ها در خصوص ارزش‌گذاری كالا به طور قابل ملاحظه‌ای كاهش خواهد یافت.
محمدرضا نادری، معاون امور گمركی، گمرك ایران در مراسم افتتاح این سامانه با قدردانی از تلاش مدیریت و كاركنان گمرك غرب تهران گفت:‌در بحث تعیین ارزش انتقاداتی از سوی برخی واردكنندگان، تولیدكنندگان و حتی مدیران دولتی وجود داشت كه خواستار مشخص شدن رویه تعیین ارزش در گمركات بودند.

 

وی در ادامه با اشاره به حجم زیاد پرونده‌های اختلافی مربوط به مرحله ترخیص و بعد از ترخیص كالا اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی 52 بازارچه مرزی در كشور ایجاد شده كه از حجم فعالیت زیادی در زمینه مسائل تجاری برخودارند و این بازارچه‌ها نیز از نظر دسترسی به اطلاعات مربوط به تعیین ارزش با محدودیت‌هایی روبه‌رو بودند.
نادری با اشاره به اینكه استقرار سیستم ارزش‌گذاری كالا برپایه وب از پروژه‌های مهم طرح تحول گمركی است، مشكلات اعتباری را یكی از محدودیت‌های پیش‌روی پروژه مذكور خواند و گفت: با وجود عدم تخصیص اعتبارات مورد نیاز، رئیس كل گمرك ایران با مسئولیت خود دستور تأمین اعتبارات مورد نیاز این پروژه را صادر كرده است.
نادری با برشمردن دلایل انتخابات گمرك غرب تهران برای استقرار آزمایشی سیستم ارزش وب بنیاد، ابراز امیدواری كرد: كه به رفع چالش‌های موجود، این سیستم در سایر واحدهای گمركی كشور نیز پیاده‌سازی شود.

*اجرایی شدن این پروژه در 30 گمرك كشور تا پایان سال آینده

رسول كوهستانی پروژه‌ مدیركل دفتر تعیین ارزش گمرك ایران نیز در این مراسم با اشاره به احیای دوایر ارزش به عنوان یكی از برنامه‌های طرح تحول گمرك گفت: اصلاح نظام ارزش‌گذاری و پیاده‌سازی این سیستم در گمركات، دستاوردهای مختلفی را از جمله؛ آنلاین شدن سیستم تعیین ارزش كالا بین گمركات اجرایی، ورود تمامی اطلاعات و سوابق ترخیص گمركات اجرایی در سیستم ارزش، امكان ارتباط به صورت اینترنت و اینترانت و یكسان‌سازی تعیین ارزش كالاهای وارداتی مثل و مشابه با رعایت شرایط همزمانی، به دنبال خواهد داشت.
وی با اعلام اینكه از ابتدای سال آینده این پروژه در گمرك شهریار نیز پیاده‌سازی خواهد شد، گفت: پس از اجرای موفقیت‌آمیز پروژه مذكور در گمرك شهریار، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال آینده در 30 گمرك اجرایی كشور نیز استقرار یابد. همچنین در صورت تخصیص اعتبارات لازم اجرای این طرح در 73 گمرك مهم كه سیستم آسیكودای پلاس‌پلارس در آنها اجرا می‌شود به بهره‌برداری خواهد رسید.
این گزارش حاكیست، عبدالله احسانی، مدیركل گمرك غرب تهران نیز در این مراسم با ارائه گزارش از چگونگی فراهم‌سازی مراحل اجرای آزمایشی طرح ارزش‌گذاری وب‌ بنیاد در گمرك غرب تهران از مسئولان گمرك به خاطر اعتماد به گمرك غرب تهران و انتخاب آن به عنوان پایلوت طرح مذكور تشكر كرد.

منبع:فارس
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : شنبه 7 فروردین 1389 | نظرات ( ) |
دسته بندی : اقتصادی ، برچسب ها : گمرک ،کالاهای وارداتی ،آنلاین ،کالا ،تعیین ارزش ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات