«فروكاغذ»، فناوری جدید برای تولید ربات‌ها

این كاغذ جدید با اشباع كردن كاغذ معمولی (حتی كاغذ مورد استفاده در روزنامه) با مخلوطی از روغن معدنی و نانوذرات مغناطیسی اكسید آهن تولید می‌شود. كاغذ تولید شده حاوی نانوذرات را می‌توان با یك میدان مغناطیسی جابه‌جا كرد.
بابك ضیائی، استاد مهندسی برق و رایانه و مهندسی زیست‌پزشكی می‌گوید: «كاغذ یك بستر حفره‌ای است، بنابراین می‌توانید مقدار زیادی از یك ماده را درون آن وارد كنید».
این روش جدید یك راه ارزان برای ایجاد بلندگوهای بسیار كوچك، ربات‌ها یا موتورهای بسیار ریز برای استفاده در كاربردهای مختلفی همچون انبرك‌های دستكاری سلول‌ها و انگشتان انعطاف‌پذیر برای جراحی‌های با كمترین میزان اثر تخریبی بهره برد.
ضیائی گفت: «چون كاغذ بسیار نرم است، به سلول‌ها یا بافت‌ها آسیب نمی‌رساند. ساخت آن نیز بسیار ارزان است. یك قطره روی یك تكه كاغذ می‌ریزید و همان، فعال‌كننده یا موتور می‌شود».
كاغذ مورد نظر پس از اشباع با مخلوط «فروسیال»، با یك فیلم پلاستیكی زیست‌سازگار روكش داده می‌شود تا از تبخیر سیال جلوگیری شده و ویژگی‌های مكانیكی آن همچون استحكام، سفتی و الاستیسیته آن بهبود یابد.

ضیائی می‌گوید چون این روش ارزان است و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد، می‌توان از آن در دانشكده‌ها یا دبیرستان‌ها برای آموزش میكروربات‌ها و سایر اصول مهندسی به دانشجوها و دانش‌آموزان استفاده كرد.ذرات مغناطیسی كه به صورت تجاری وجود دارند، قطری حدود 10 نانومتر دارند. فرو مخفف فروس یا آهن است.
ضیائی افزود:«نیازی نیست كه حتماً از نانوذرات استفاده كنید، اما نسبت به ذرات بزرگ‌تر تولید آنها آسان‌تر و ارزان‌تر است. در ضمن می‌توان با هزینه كمی آنها را به صورت تجاری تهیه كرد».
این پژوهشگران از دستگاهی به نام میكروسكوپ الكترونی روبشی نشر زمینه برای بررسی چگونگی وارد شدن مخلوط نانوذرات در كاغذهای مختلف استفاده كردند.
ضیائی تصریح كرد: «از كاغذهای مختلف می‌توان برای انجام این كار استفاده كرد، اما كاغذ روزنامه و كاغذهای با بافت نرم مناسب‌تر هستند، زیرا تخلخل بالایی دارند».
این محققان كاغذ تولید شده را به شكل یك لرزانك درآوردند كه با اعمال یك میدان مغناطیسی حركت كرده یا مرتعش می‌شود.
این محقق تصریح كرد: «فعال‌كننده‌های لرزانكی بسیار معمول هستند؛ اما معمولاً از سیلیكون ساخته می‌شوند كه گران بوده و تولید آنها نیاز به تجهیزات اتاق تمیز دارد. بنابراین می‌توان از فروكاغذ به‌عنوان جایگزین ارزان و ساده لرزانك‌های سیلیكونی استفاده كرد. این لرزانك‌ها حدود 100 برابر ارزان‌تر از ابزارهای سیلیكونی موجود هستند».
نتایج این تحقیق در بیست و سومین كنفرانس بین‌المللی سامانه‌های میكروالكترومكانیكی IEEE ارائه شده است.

منبع:خبر آنلاین
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : پنجشنبه 12 فروردین 1389 | نظرات ( ) |
دسته بندی : فناوری اطلاعات ، علمی ، برچسب ها : فرو کاغذ ،ربات ،نانو ذرات مغناطیسی ،میکروسکوپ ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic