تغییر ژنتیكی ویروس آنفلوانزای جدید در آمریكا و جنوب شرقی ‌آسیا

گزارش‌های جدید نشان می‌دهد موارد ابتلا به بیماری آنفلوانزای H1N1 در قاره آمریكا به خصوص آمریكای مركزی و جنوبی و نیز ایالت‌های جنوب شرقی كشور آمریكا افزایش یافته است و این مسئله باعث افزایش موارد ابتلا و بستری در بیمارستان و حتی مرگ ناشی از این بیماری در این مناطق شده است.
وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد این مسئله به علت تغییر ژنتیكی ویروس آنفلوانزاست اما هنوز معلوم نیست این تغییر ژنتیكی در ساختار ویروس آنفلوانزای H1N1 به معنای شروع موج جدید این بیماری است یا نه و هنوز اعلام نظر در این مورد زود است.
رئیس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: علاوه بر ایالت‌های جنوب شرقی كشور آمریكا و برخی كشورهای آمریكای جنوبی و مركزی مانند برزیل شاهد افزایش موارد ابتلا و تغییر ژنتیكی ویروس این بیماری در برخی كشورهای آسیای جنوب شرقی مانند تایلند و مالزی هستیم.

این مسئله در آسیا از تایلند شروع شد و اكنون به كشور مالزی رسیده است.
گویا افزود: در منطقه ما در مدیترانه شرقی و همچنین در كشور خودمان ایران طی 4 ماه گذشته هیچ مورد جدیدی از بیماری آنفلوانزای H1N1 گزارش نشده است با این حال باید روند پیشگیری ادامه یابد و ‌آمادگی برای مقابله احتمالی با این بیماری را داشته باشیم.
وی اضافه كرد: هنوز واكسن قبلی آنفلوانزای H1N1 نوع A موثر است به همین علت واكسیناسیون بیماران خاص، گروه‌های پر خطر، زنان باردار و پرسنل بهداشتی- درمانی علیه این بیماری با واكسن قبلی در كشور ادامه دارد.
وی گفت: بیش از 300 هزار دوز واكسن بیماری ‌آنفلوانزای A وارد كشور شده است كه برای امسال نیز كاربرد دارد و تاكنون بیش از 70 هزار نفر از گروه‌های اعلام شده و نیز افرادی كه تجویز پزشك را برای دریافت این واكسن داشتند، واكسن آنفلوانزای H1N1 را در كشور دریافت كرده‌اند.

منبع:فارس
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : شنبه 14 فروردین 1389 | نظرات ( ) |
دسته بندی : اجتماعی ، برچسب ها : آنفولانزا ،تغییر ژنتیک ،ویروس ،وزارت بهداشت ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic