ساخت قالیچه پرنده توسط ژاپنی ها

ساخت قالیچه پرنده توسط ژاپنی ها
رویای بشر متحقق می شود:

ساخت قالیچه پرنده توسط ژاپنی ها

وبلاگ مهمان > خراسانی، علیرضا  - دانشمندان ژاپنی صندلی پرنده ای را با اقتباس از افسانه قالیچه سلیمان ساختند.

استاد دانشگاهی در کوبه ژاپن صندلی پرنده ای را برای افراد کهنسال و ناتوان طراحی و ساخته است.           

تسونه سوکه فوروتا استاد دپارتمان توانبخشی  در دانشگاه گاکوین صندلی با قابلیت پروازی را درست کرده است. وی با هدف کمک به افراد مسن و معلول این صندلی را با الهام از قالیچه پرنده سلیمان طراحی کرده است. صندلی پرنده با بالشی از هوا معلق شده و مانند هاورکرافت عمل می کند. یک نوار لاستیکی دور تا دور این صندلی وجود داشته و با جریان هوایی که از طریق موتور جت کم قدرت حمایت  می شود، از زمین فاصله می گیرد. کمپرسور قوی درون این صندلی این قابلیت را ایجاد می کند تا وزنی معادل 150 کیلوگرم را تحمل کرده و به چهار جهت اصلی گشته و در هوا بچرخد.

طراح در ساخت این وسیله از تشک ژاپنی بنام تاتامی استفاده کرده و متاسفانه تنها چند اینچ می تواند از زمین فاصله بگیرد و به هوا برود و در تماس تاتامی یا موکت به زمین گیر می کند. میتوان از صندلی ماشین در آن بهره برد و یا از بالش سنتی ژاپنی بنام زابوتون استفاده نمود. اخیرا در نمایشگاه ربوتیک در اوزاکا به نمایش در آمده و مورد استقبال هم قرار گرفته است.ویدیوی آنرا می توان در یوتیوب تماشا کرد.در ساختار هاور کرافت نیز وجود بالشتک لاستیکی در بخش تماس گیرنده با سطح زمین، و کمپرسور جریان باد فشار قوی باعث شده تا این سفینه غول پیکر در هوا به پرواز در آمده و یا روی آب شناور شده یا روی زمین حرکت کند.

از دیرباز ساخت وسیله ای منحصر بفرد در ذهن انسان وجود داشته و بعضا با ساخت دو بال مصنوعی، افزودن بادکنکهای هلیومی به یک تخته چوب و ... پرواز به این سبک را هر جند ناگوار و با تلفات جانی تجربه نموده است.با ساخت نمونه اولیه صندلی پرنده ژاپنی رویای بشر برای ساخت قالی سلیمان یک قدم به واقعیت نزدیکتر شده و انسان امیدوار است بتواند وسیله ای آسان و در دسترس همگان و ارزان را طراحی کرده و بسازد.

فوروتا و تیمش امیدوارند با پیدا کردن سرمایه گذار مناسب محصول خود را تجاری کرده و راهی بازار کنند.

قالی سلیمان

منبع:www.khabaronline.com
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : شنبه 8 اسفند 1388 | نظرات ( ) |
دسته بندی : علمی ، برچسب ها : فناوری ،اختراع ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic