هزینه 800 میلیارد تومانی برای توسعه حرم حضرت امیر(ع)

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خبر داد
هزینه 800 میلیارد تومانی برای توسعه حرم حضرت امیر(ع)

 رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات پیش بینی می‌كنیم برای توسعه حرم حضرت امیر(ع) حدود 800 میلیارد تومان هزینه صرف شود.


 حسن پلارك امروز در نشست خبری با اشاره به اینكه ستاد بازسازی ساختار نهاد مردم و با مدیریت اعلای كشور و نظارت مراجع اداره می‌شود، گفت: این ستاد یك شورای سیاستگذاری دارد.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به جذب، دریافت نذورات و هدایای مردم كشور است، افزود: نذورات دو دسته هستند؛ یك دسته عام و یك دسته خاص هستند.
وی با بیان اینكه پروژه‌های اولویت‌دار، كوتاه مدت و فوری داریم، گفت: بخشی از پروژه‌ها میان مدت و متوسط و بخشی بلندمدت و طولانی است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به اینكه پروژه‌های بلندمدت را 5 ساله تعریف كرده‌ایم، گفت: بیش از 90درصد پروژه‌های كوچك (به لحاظ مدت زمان) را انجام داده‌ایم.
پلارك به پروژه‌های كوتاه مدت اشاره كرد و گفت: تعویض سنگ‌های دیوار و كف، تعویض درها، تعمیر و تعویض زری‌های مطهر، سیستم‌های تهویه گرمایش و سرمایش، صوت و نور، ساخت سقاخانه‌های، سیستم‌های حفاظتی و امنیتی امكانات رفاهی، تعویض فرش‌ها، سنگ‌كاری حرمین و ایجاد سرویس‌های خدماتی و بهداشتی از اقدامات صورت گرفته است.
به گفته پلارك، با نذورات مردم در این چند سال این اقدام انجام و به اتمام رسیده است.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینكه طرح‌های میان مدت در دست اجراست، گفت: این طرح‌ها عموماً یك سال تا یك سال و نیم آینده به اتمام می‌رسد.
وی به پروژه طلاكاری گنبد امام موسی كاظم(ع) اشاره كرد و گفت: این پروژه پیشرفت خوبی داشته و به زودی به اتمام می‌رسد.
به گفته پلارك، طلاكاری گل دسته‌های حرم امام موسی كاظم(ع) در حال انجام است.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات به تعویض سنگ و كف‌بدنه داخل حرم طراحی و توسعه صحن حرم اشاره كرد و گفت: در كربلای معلی تعویض سنگ‌های داخل حرم مطهر سیدالشهدا(ع) تا 6ماه آینده به اتمام می‌رسد.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از احداث بیمارستان 123 تختخوابی به نام زین العابدین در كربلا اشاره كرد و گفت: این پروژه بالغ بر 60 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.
پلارك همچنین به ساخت مجتمع خدماتی داره الضیافه در كربلا اشاره كرد و گفت: با فاصله اندكی بعد از بیمارستان این پروژه نیز ساخته می‌شود.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات ادامه داد: ساخت 8 در طلای حرم امام حسین(ع) در دستور كار قرار دارد و همچنین ضریح مطهر حرم سیدالشهدا(ع) در حال ساخت است.
وی به ساخت ضریح حبیب ابن مظاهر اشاره كرد و گفت: در نجف اشرف نیز طراحی و ساخت ضریح مسلم بن عقیل در دستور كار قرار دارد.
پلارك به اقدامات بلندمدت ستاد اشاره كرد و گفت: نیازمند همكاری مردم هستیم.
وی به اجرای توسعه صحن حضرت امیر (ع) در نجف اشرف به نام صحن حضرت زهرا اشاره كرد و گفت: این صحن یكی از بزرگترین پروژه‌های عمرانی حرمین است و شاید یكی از بزرگترین پروژه‌های عمرانی بعد از آزادسازی عراق باشد.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینكه این صحن 198 هزار مترمكعب زیربنا دارد،گفت: این پروژه در قسمت غربی صحن حضرت امیر(ع) ساخته می‌شود و ظرفیت مهمانان را تا 10 برابر افزایش می‌دهد.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به اینكه زمین لازم برای این كار آزادسازی و معارضان آن برطرف شده‌اند، گفت: طراحی این پروژه انجام و به تصویب ایران و عراق رسیده و آماده اجرای عملیات هستیم.
به گفته پلارك، گودبرداری پروژه انجام شده است.
وی با بیان اینكه فاز طراحی تكمیل نشده است، گفت: اما در مرحله فاز یك می‌توان كار را انجام دهیم.
پلارك ادامه داد: برای تأمین اعتبار این طرح نیاز به یك گام بزرگ و ارزشمند از جانب مردم و حتی شیعیان و عاشقان اهل بیت در خارج از كشور داریم.
وی با بیان اینكه در 28 صفر امسال بیش از 2.5 میلیون نفر جمعیت در صحن بوده است، گفت: حرم ظرفیت پذیرش این جمعیت را ندارد و زائران ایرانی این موضوع را می‌دانند.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به اینكه این پروژه 36 ماهه تعریف شده است، گفت: برای این كار تفاهمنامه‌ای با بانك صادرات نوشته‌ایم و بانك آمادگی خود را در این زمینه اعلام كرده است.
وی با بیان اینكه بانك دو كار انجام می‌دهد، گفت: بانك حساب 110 را افتتاح و افرادی كه می‌خواهند یكجا كمك كند به این حساب واریز می‌كند.
وی ادامه داد: اما افرادی كه می‌خواهند به صورت اقساط پرداخت كنند، می‌توانند با مراجعه به بانك حساب پس اندازی را باز و 10 درصد مبلغی را كه می‌خواهند پرداخت كنند را داده (رایزنی می‌شود كه این مبلغ نیز پرداخت نشود) و بانك به این افراد در سقفی كه می‌خواهند به عتبات كمك كنند، تسهیلات داده و بعد آنها به صورت اقساط به بانك پرداخت می‌كنند.
وی ادامه داد: بانك برای دادن این تسهیلات سفته و ضامن نمی‌گیرد و افراد اقساط را به صورت 36 ماهه پرداخت می‌كند.
به گفته وی این اقساط از هزار تومان آغاز و تا هر مرزی كه افراد بخواهند كمك كنند، ادامه دارد.
پلارك با تأكید بر اینكه برآورد دقیقی برای هزینه‌های این پروژه صورت نگرفته است، گفت: ولی پیش‌بینی می‌كنیم حدود 800 میلیارد تومان برای این پروژه هزینه نیاز باشد.
وی ادامه داد: افرادی كه می‌خواهند در خارج از كشور هدایای غیرنقدی خود را به عتبات بدهند می‌توانند به سفارتخانه‌ها و كنسولگری‌ها ایران مراجعه كنند و افرادی كه می‌خواهند به صورت نقدی كمك كنند به حساب 77001 بانك سپه شعبه قلهك كد 251 واریز كنند.
پلارك در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره ساخت ضریح حضرت ابوالفضل(ع) گفت: ‌ساخت این كار ادامه دارد.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینكه برای ساخت كامل ضریح باید اقدامات لازم صورت گیرد، گفت:‌ خرید طلا، نقره و غیره از اقدامات لازم است كه باید مقدمات كار را فراهم كنیم.
پلارك با اشاره به اینكه روند اجرای این كار كند شده است، گفت: قرار است این كار به صورت مشاركتی با طرف عراقی صورت گیرد.
وی گفت: تا پایان سال تكلیف این پروژه مشخص می‌شود.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات ادامه داد: مردم ما نذورات خاصی برای این پروژه داشته و باید آن نذورات را در جهت خاص خود مصرف كنیم.
پلارك ادامه داد: طراحی توسعه حرم مطهر در كربلای معلی آغاز كرده و در حال انجام مطالعات هستیم.
وی به توسعه بین الحرمین یا چند طبقه كردن این مكان كه از قبل پیش بینی شده بود اشاره كرد و گفت: كارشناسان به توافق نسبی در این باره نرسیده و در كنار این بحث مطالعه و توسعه حرمین در شعاع 400 متری آزادسازی زمین ساخت صحن‌ها و رواق‌های مورد نیاز در این شعاع صورت گرفته كه در حال مطالعه هستیم.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: بعد از تكمیل به طراحی فاز صفر می‌رسیم.
پلارك خاطرنشان كرد:‌ همچنین كار توسعه را در كاظمین و سامراء انجام می‌دهیم و شروع این كار از نجف اشرف بوده است.

منبع:فارس نیوز
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : یکشنبه 9 اسفند 1388 | نظرات ( ) |
دسته بندی : اجتماعی ، مذهبی ، فرهنگی هنری ، گزارش ، برچسب ها : عتبات عالیات ،پروژه ،بازسازی ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic