چهارشنبه‌سوری از مظاهر آتش‌پرستی است

مركز‌ خبر ‌حوزه اعلام كرد؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یوسفی غروی در بیست‌وهفتمین نشست از سلسله نشست‌های با گفتمان عقاید و اندیشه‌ها با عنوان "خرافات در آیین‌های ملی "، به بعضی از آیین‌های آخر سال اشاره كرد و آنها را غیر دینی و مردود دانسته و گفت: مسئله خرافی كه ایرانیان بر آن مبادرت می‌ورزند، مراسم چهارشنبه آخر سال است كه به چهارشنبه سوری معروف و جایگاه ویژه‌ای برای خود پیدا كرده است، گویی این شب آخرین مهلت برای تدارك جشن‌های نوروزی است.
وی، چهارشنبه سوری را از مظاهر آتش‌پرستی عنوان كرد و گفت: با توجه به قداست و اهمیت آتش در فرهنگ قبل از اسلام، جشن سوری در ایران رایج بوده است،‌ اما چهارشنبه را بعد از ظهور اسلام به آن اضافه كرده‌اند و نظراتی در این زمینه ارائه داده‌اند تا به آن رنگ و بومی اسلامی بدهند، در حالی كه اصل این جریان مردود است.

حجت‌الاسلام والمسلمین یوسفی غروی با نقد برداشت‌های انحرافی در حدیث منسوب به امیرالمومنین (ع) مبنی بر تایید ایام نوروز، گفت: تایید معصومین (ع) در مورد عید نوروز به خاطر پرداختن به اعمال نیك مانند صله ارحام و دعا و نیایش است، نه اینكه بخواهند خرافات و رسوماتی كه با اسلام سازگاری ندارند را تایید كنند.
وی بعضی از مرسومات مربوط به ایام نوروز را از جمله سفر عید و گردش و تفریح در 13 فروردین را امری مباح دانسته و افزود: این كارها امری مباح به شمار می‌روند ولی چون با خرافات زیادی همراه است و بعضی افراد به این خرافات صبغه دینی می‌دهند، امری بسیار نامطلوب است.
این پژوهشگر حوزوی افزود: عده‌ای نوعی قداست برای چهارشنبه سوری قایل هستند و شاید در بعضی جاها بیشتر از شب قدر به آن اهمیت می‌دهند و برای رفع نگرانی و پیش‌بینی آینده، مراسم ویژه "فالگوش " و "فالكوزه " كه همراه با ترانه و شعرهای بی اساسی انجام می‌گیرد و خیلی از آداب و آیین‌های خرافی در برگزاری شب چهارشنبه آخر سال وجود دارد كه ذكر آن ساعت‌ها به طول می‌انجامد.
وی خاطرنشان ساخت: اینكه در آخر سال به زیارت قبور می‌روند، اشكال ندارد، چون طلب مغفرت از خدا برای اموات محدود به زمان نیست و در متون دینی نیز بر آن صحه گذاشته شده، ولی هر چیزی كه عقل آن را مردود می‌داند، خرافه است.
حجت الاسلام والمسلمین یوسفی غروی افزود: اگر به مردم بگوییم اصل این آیین‌ها خرافه است و از آن دست بردارند، این كار شدنی نیست ولی باید گوشزد كنیم به جای اینكه به عنوان مثال برای بر آمدن حاجات شعر‌های بی‌اساس بخوانند و اعمال خرافی انجام دهند، به دعا و قرآن خواندن و توسل به اهل بیت (ع) و صدقه نذری سوق دهیم.

منبع:فارس
نویسنده : رامین کریم شاهی | تاریخ : شنبه 22 اسفند 1388 | نظرات ( ) |
دسته بندی : مصاحبه ، حوادث ، برچسب ها : چهارشنبه سوری ،آتش پرستی ،خرافات ،آتش ،جشن ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات